SILKA i YTONG dla zrównoważonego budownictwa

150x110

W roku 2009 Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii pracowały nad nowelizacją („Recast”) dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD. Komisja Europejska zakłada, że w sektorze budynków istnieją opłacalne możliwości znacznych redukcji konsumpcji energii i emisji CO2 oraz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii, które mogą przyczynić się do osiągnięcia do 2020 r. celu „3 x 20%”.

Główne propozycje dotyczące wymagań energetycznych dotyczą zobligowania krajów UE do przeglądu wymagań energetycznych i porównania z optymalnym ekonomicznie poziomem oraz zobowiązania krajów UE do konkretnych działań promujących rynek budynków o niskiej lub zerowej konsumpcji energii pierwotnej i emisji CO2.

Jednym słowem przyszłość należy do budownictwa zrównoważonego. Chcąc zrozumieć czekające nas zmiany należy najpierw wytłumaczyć, czym jest budownictwo zrównoważone. Budownictwo zrównoważone to projektowanie i wznoszenie budynków w dbałości o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami naturalnymi w całym cyklu budowlanym: począwszy od projektu, poprzez prace konstrukcyjne, eksploatację budynku (właściwą eksploatację, prace remontowe, konserwatorskie i modernizacyjne), aż do jego rozbiórki. W praktyce przejawia się to w wykorzystaniu materiałów jak najbardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego, zmniejszenia zużycia energii oraz produkcji zanieczyszczeń, zazieleniania budynku i terenów do niego przyległych.

Budynki zrównoważone z założenia dopasowują się do otoczenia, są energooszczędne, zdrowe i komfortowe dla ich użytkowników. Znakomitym przykładem tego rodzaju budynków jest LUMINA, wysoko energooszczędny dom mieszkalny, który dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, zapewnia zdrowy mikroklimat i o połowę niższe zużycie energii, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych budynków jednorodzinnych. LUMINA korzysta bowiem z odnawialnych źródeł energii, równoważąc i redukując do minimum emisję CO2 do atmosfery.

Dla spełnienia wysokich wymagań energooszczędności kluczowy okazuje się dobór materiałów budowlanych, które są w stanie zapewnić mieszkańcom zdrowie i komfort, a także wysoką jakość samego budynku. Z tego powodu ściany konstrukcyjne LUMINY nieprzypadkowo zaprojektowano z betonu komórkowego. Uzyskanie wysokiej termoizolacyjności ścian zewnętrznych i bardzo dobrego współczynnika przewodzenia ciepła na poziomie λ = 0,11 W/mK staje się możliwe za sprawą ciepłych bloczków YTONG PP2/0,4 grub. 24 cm. Dodanie 20-centymetrowej warstwy docieplenia pozwala w tym przypadku nie tylko na spełnienie wymagań normowych dla ścian U ≤ 0,30 W/m2K, ale nawet na uzyskanie współczynnika typowego dla budynków pasywnych U = 0,14 W/m2K.

W LUMINIE doskonałym rozwiązaniem okazało się połączenie i wykorzystanie właściwości bloczków YTONG i SILKA. YTONG, dzięki wydłużonemu czasowi oddawania ciepła, niweluje wahania temperatury zewnętrznej, utrzymując w efekcie temperaturę wewnątrz budynku na stałym poziomie. Z kolei SILKA usztywnia całość konstrukcji, dzięki czemu budynek jest stabilny i bardziej odporny na zarysowania wskutek osiadania. Dodatkowo, wysoka gęstość bloków przekłada się na wysoką pojemność cieplną przegród, wskutek czego pomieszczenia nie ulegają przegrzaniu, a temperatura utrzymuje się na odpowiednim, komfortowym poziomie. Wreszcie ściany z bloków SILKA mają znakomite parametry w zakresie izolacyjności akustycznej, przez co cały budynek staje się bardzo dobrze wyciszony.

Równie ważne jest zastosowanie w budynku dodatkowych elementów systemowych, co sprawia, że zewnętrzna konstrukcja budynku jest jednorodna pod względem termicznym, a co za tym idzie niemal zupełnie pozbawiona mostków termicznych.

Cieple ściany to jednak nie wszystko, równie energooszczędny powinien być strop. Ten, wykonany w LUMINIE z gotowych, zbrojonych płyt z betonu komórkowego YTONG odmiany PP4,4/0,55 o współczynniku przewodzenia ciepła λ10,dry = 0,16 W/mK, nie tylko minimalizuje straty ciepła, ale  w przypadku balkonów pozwala uniknąć mostków termicznych poprzez wysunięcie gotowej płyty stopowej YTONG poza obrys budynku. Dodatkowo, strop taki montuje się jednego dnia, a jego konstrukcję od razu można obciążać, kontynuując murowanie kolejnej kondygnacji. Dzięki temu dom ze stropami YTONG może powstać w 2,5 tygodnia.

W założeniach budownictwa zrównoważonego jest stosowanie przyjaznych dla środowiska i mieszkańców materiałów budowlanych. W przypadku domu LUMINA zastosowano do budowy ścian najbardziej bezpieczne materiały – bloczki YTONG i SILKA, które wyprodukowane są z naturalnych składników: wody, piasku i wapna.
 
Energooszczędne rozwiązania zastosowane w LUMINIE są odzwierciedleniem kierunku zmian, w jakim podąża unijne ustawodawstwo. Harmonia z otoczeniem, lokalnymi warunkami klimatycznymi, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, niska emisja CO2 do atmosfery oraz zdrowy, komfortowy mikroklimat wewnątrz budynku to wytyczne dla zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego.


Przeczytaj także artykuł pt. LUMINA House, przykład budownictwa zrównoważonego.

 

###

Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl, www.multipor.budowane.pl oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy, www.ZdrowaBudowa.pl.


Pracownia Projektowa ARCHIPELAG, wchodząca w skład Grupy Archipelag, istnieje już blisko 14 lat. Dotychczasowe doświadczenie, bogata oferta ponad 800 projektów domów jednorodzinnych, profesjonalnie przygotowana dokumentacja, dbałość o detal, współpraca z firmami oferującymi najlepsze rozwiązania dla budownictwa, stały monitoring potrzeb inwestorów oraz wysokiej klasy specjaliści gwarantują budowę domów nowoczesnych, zaprojektowanych według najnowszej wiedzy technicznej, funkcjonalnych i estetycznych. Domów, które są w stanie sprostać wysokim wymaganiom nowoczesnych użytkowników. ARCHIPELAG jest gwarantem jakości projektów i rzetelnej obsługi klientów, propaguje nowoczesne rozwiązania. Jest także organizatorem akcji edukacyjnej pod nazwą DOMY XXI i zachęca do budowy domów proekologicznych, oszczędnych, wygodnych, funkcjonalnych, zdrowych, czyli nowoczesnych w każdym wymiarze. Wszystkie oferowane przez Pracownię Projektową ARCHIPELAG projekty spełniają aktualne wymagania dotyczące energooszczędności, wybrane zaś oferowane są w wersjach wysoko energooszczędnych. Wybierając nowoczesny projekt domu jednorodzinnego inwestor zyskuje pewność, że zbudowany na tej podstawie dom, będzie nie tylko wygodny i bezpieczny, ale również oszczędny.

Więcej informacji w serwisach www.archipelag.pl oraz www.domy21.pl.